Renaissance Rock Crystal 8 Light Chandelier in Etruscan Gold with Olivine And Smoke Topaz Clear Rock Crystal Colors
£8,235.00
Ex Tax: £6,862.50
- Stock: Normally 3 to 4 Weeks
- Product Code: 3587E-23OS
Available Options
The delightful play of rock crystal gemstones with clear and colored drops transform our Renaissance chandelier into a unique collectible. Its ornate framework, featuring authentic seventeenth-century styling, marries the sensual curves of precious metals with the luminosity of intricately cut glass.
| Specification | |
| Finish | Etruscan Gold |
| Crystal/Glass Type | OLIVINE & SMOKE Rock Crystal Colors, OLIVINE & SMOKE Rock Crystal Colors, OLIVINE & SMOKE Rock Crystal Colors |
| Diameter | 673mm |
| Height | 889mm |
| Length | 673mm |
| Chain Lenight | 101.6cm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E14 |
| Number Of Lights | 8 |
| Wattage | 40W |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Manufacturer Ref. | Schonbek? - 3587E-23OS |
| Core Part Number | 3587 |
| Product Weight | 16.65kg |
| Product Family | Renaissance Rock Crystal |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318
Weybridge Lights are the only Swarovski Lighting Authorised Partner in Surrey, we have a lovely selection of Swarovski Chandeliers on display in our showroom base in Weybridge, Surrey.
Swarovski delivers a diverse portfolio of unmatched quality, craftsmanship, and creativity that goes beyond the manufacturing of crystal. Founded in 1895 in Austria, Swarovski designs, manufactures, and markets high-quality crystals, genuine gemstones and created stones, and finished products such as jewellery, accessories, and lighting. Now run by the fifth generation of family members, Swarovski Crystal Business has a global reach with stores in around 170 countries.