Renaissance Rock Crystal 16 Light Chandelier in Antique Silver with Clear Rock Crystal
£20,309.40
Ex Tax: £16,924.50
- Stock: Normally 3 to 4 Weeks
- Product Code: 3573E-48CL
Available Options
The delightful play of rock crystal gemstones with clear and colored drops transform our Renaissance chandelier into a unique collectible. Its ornate framework, featuring authentic seventeenth-century styling, marries the sensual curves of precious metals with the luminosity of intricately cut glass.
| Specification | |
| Finish | Antique Silver |
| Crystal/Glass Type | Rock Crystal Colors |
| Diameter | 965mm |
| Height | 1118mm |
| Length | 965mm |
| Chain Lenight | 213.36cm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E14 |
| Number Of Lights | 15 |
| Wattage | 40W |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Manufacturer Ref. | Schonbek? - 3573E-48CL |
| Core Part Number | 3573 |
| Product Weight | 36kg |
| Product Family | Renaissance Rock Crystal |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318
Weybridge Lights are the only Swarovski Lighting Authorised Partner in Surrey, we have a lovely selection of Swarovski Chandeliers on display in our showroom base in Weybridge, Surrey.
Swarovski delivers a diverse portfolio of unmatched quality, craftsmanship, and creativity that goes beyond the manufacturing of crystal. Founded in 1895 in Austria, Swarovski designs, manufactures, and markets high-quality crystals, genuine gemstones and created stones, and finished products such as jewellery, accessories, and lighting. Now run by the fifth generation of family members, Swarovski Crystal Business has a global reach with stores in around 170 countries.