Plaza 24 Light Pendant in Stainless Steel with Clear Radiance Crystal
£12,970.80
Ex Tax: £10,809.00
- Stock: Normally 3 to 4 Weeks
- Product Code: 6680EA
Available Options
Glitz, glamour and excess characterized the Hollywood Regency Style, which soared in the thirties with the great legends of cinema. Both lavish and contemporary, Plaza’s Art Deco-inspired frames are studded with a splendid variety of clear or colored crystal shapes.
| Specification | |
| Finish | Stainless Steel |
| Crystal/Glass Type | Spectra Crystal |
| Diameter | 1219mm |
| Height | 178mm |
| Length | 1219mm |
| Chain Lenight | 365.76cm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E14 |
| Number Of Lights | 24 |
| Wattage | 40W |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Manufacturer Ref. | Schonbek? - 6680EA |
| Core Part Number | 6680 |
| Product Weight | 32.4kg |
| Product Family | Plaza |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318
Weybridge Lights are the only Swarovski Lighting Authorised Partner in Surrey, we have a lovely selection of Swarovski Chandeliers on display in our showroom base in Weybridge, Surrey.
Swarovski delivers a diverse portfolio of unmatched quality, craftsmanship, and creativity that goes beyond the manufacturing of crystal. Founded in 1895 in Austria, Swarovski designs, manufactures, and markets high-quality crystals, genuine gemstones and created stones, and finished products such as jewellery, accessories, and lighting. Now run by the fifth generation of family members, Swarovski Crystal Business has a global reach with stores in around 170 countries.