Plaza 21 Light Pendant in Stainless Steel with Clear Radiance Crystal
£9,023.40
Ex Tax: £7,519.50
- Stock: Normally 3 to 4 Weeks
- Product Code: 6674EA
Available Options
Glitz, glamour and excess characterized the Hollywood Regency Style, which soared in the thirties with the great legends of cinema. Both lavish and contemporary, Plaza’s Art Deco-inspired frames are studded with a splendid variety of clear or colored crystal shapes.
| Specification | |
| Finish | Stainless Steel |
| Crystal/Glass Type | Spectra Crystal |
| Diameter | 635mm |
| Height | 165mm |
| Length | 635mm |
| Chain Lenight | 365.76cm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E14 |
| Number Of Lights | 18 |
| Wattage | 40W |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Manufacturer Ref. | Schonbek? - 6674EA |
| Core Part Number | 6674 |
| Product Weight | 15.3kg |
| Product Family | Plaza |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318
Weybridge Lights are the only Swarovski Lighting Authorised Partner in Surrey, we have a lovely selection of Swarovski Chandeliers on display in our showroom base in Weybridge, Surrey.
Swarovski delivers a diverse portfolio of unmatched quality, craftsmanship, and creativity that goes beyond the manufacturing of crystal. Founded in 1895 in Austria, Swarovski designs, manufactures, and markets high-quality crystals, genuine gemstones and created stones, and finished products such as jewellery, accessories, and lighting. Now run by the fifth generation of family members, Swarovski Crystal Business has a global reach with stores in around 170 countries.