Plantation 7 Light Chandelier - Pearl Bronze
£1,020.00
Ex Tax: £850.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 825-192
A Hinkley classic, the ornate Plantation collection features exceptional pineapple shaped clear optic glass that makes a noble statement. The Pearl Bronze finish has painted ivory candle sleeves and elaborate decorative cast detailing.
| Specification | |
| Build Material | Steel, Clear Optic Glass, Linen |
| Finish | Pearl Bronze |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Rods Or Chain | 1525mm |
| Diameter | 711mm |
| Height | 890mm |
| Min Height | 980mm |
| Max Height | 2505mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E14 |
| Number Of Lights | 7 |
| Wattage | 60w |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318