Plantation 3 Light Chandelier Pearl Bronze
£570.00
Ex Tax: £475.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 899-303
A Hinkley classic, the ornate Plantation collection features exceptional pineapple shaped clear optic glass that makes a noble statement. The Pearl Bronze finish has painted ivory candle sleeves and elaborate decorative cast detailing.
| Specification | |
| Build Material | Steel, Clear Optic Glass, Linen |
| Finish | Pearl Bronze |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Rods Or Chain | 1525mm |
| Diameter | 546mm |
| Height | 810mm |
| Min Height | 890mm |
| Max Height | 2415mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E14 |
| Number Of Lights | 4 |
| Wattage | 60w |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318