LV 50W Crystal DownlightIP65 Chrome Finish
£95.76
Ex Tax: £79.80
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 418-873
LV 50W Crystal DownlightIP65comprising a crystal glass suspended between 2 chrome finish discs. Suitable for all bathroom zones (except zone zero).Rated IP65.
| Specification | |
| Finish | Chrome |
| Diameter | 90mm |
| Height | 80mm |
| Min Height | 32mm |
| Lamp Cap Type | GU5.3 |
| Number Of Lights | 1 |
| Wattage | 50w |
| Lamps Included | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Class | 3 - No Earth Required |
| IP Rating | IP65 |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318