Hartsville 1 Light Wall Light
£66.00
Ex Tax: £55.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 744-553
The sweeping silhouette of the Hartsville collection was inspired by the farmhouses and country life of the Colonial American heartland. With a soft, distressed finish of Chalk Washed paired with Beachwood detailing, these designs are perfect in any number of settings from traditional to coastal casual d?cor.
| Specification | |
| Build Material | Steel |
| Finish | Chalk Washed/Beachwood |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Width | 114mm |
| Height | 194mm |
| Depth | 102mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E14 |
| Number Of Lights | 1 |
| Wattage | 40w |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318