Sonoma Valley 1 Light Mini Pendant
£108.00
Ex Tax: £90.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 534-477
This traditional collection brings an American interpretation to designs inspired by the undulating and curvaceous vines of the great vineyards of Europe. Like French Country antiques of the early 1900s, these pieces have gracious details and beautiful appointments, that are highlighted with the Aged Tortoise Shell finish.
| Specification | |
| Build Material | Mild Steel, Glass |
| Finish | Aged Tortoise Shell |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Diameter | 222mm |
| Height | 580mm |
| Min Height | 645mm |
| Max Height | 2170mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E27 |
| Number Of Lights | 1 |
| Wattage | 60w |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318