Flambeau 2 Light Pendant
£300.00
Ex Tax: £250.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 214-544
Inspired by the flame carriers who dance and lead the way in the Mardi Gras parades of New Orleans, the Flambeau collection features Black and Cream stripes with Gold and Silver leaf elements.
| Specification | |
| Build Material | Steel |
| Finish | Black, Cream And Gold Leaf |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Rods Or Chain | 1829mm |
| Diameter | 457mm |
| Height | 559mm |
| Min Height | 940mm |
| Max Height | 2769mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E27 |
| Number Of Lights | 2 |
| Wattage | 60w |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318