Mignon 8 Light Chandelier
£630.00
Ex Tax: £525.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 655-478
These three unique products are designed by artists local to New Orleans and draw inspiration from the vibrant city. The Mignon chandelier combines gold leaf sculpted elements with a worn cream finish and crystal droplets. The hand-carved style of the Crown pendant is painted silver and gold. And the Dumaine wall light has a taupe umber washed back plate, and a cream stem with gold leaf elements, topped with a cream fabric shade.
| Specification | |
| Build Material | Mild Steel, Crystal |
| Finish | Gold and Silver |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Rods Or Chain | 1829mm |
| Diameter | 635mm |
| Height | 737mm |
| Min Height | 870mm |
| Max Height | 2699mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E14 |
| Number Of Lights | 8 |
| Wattage | 60w |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318