Borgo 90 LED Marker Light in Matt White
£133.20
Ex Tax: £111.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 345-887
Recessed LED wall-light.
White finish.
Uses a 2w LED. 3000K.
IP20 rated, suitable for bathroom zone 3.
Class III.
Requires a 700mA constant current driver, not included.
This product can be dimmed if a dimmable driver is used.
Wall box 1818 is required for solid wall installation (excl).
71 lumens.
Forward voltage per product is 2.80V.
| Specification | |
| Finish | Matt White |
| Kelvin | 3000k |
| Width | 90mm |
| Height | 120mm |
| Depth | 45mm |
| Lamp Type | LED |
| Lamp Cap Type | LED |
| Number Of Lights | 1 |
| Wattage | 2W |
| Lamps Included | Yes |
| Lumens | 71.6lm |
| Dimmable | Yes |
| Class | 3 - SELV - No Earth Required |
| IP Rating | IP20 |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318