Borgo 55 LED Marker Light in Matt White
£144.00
Ex Tax: £120.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 712-774
Recessed LED wall-light.
White finish.
Uses a 2w LED. 3000K.
IP20 rated, suitable for bathroom zone 3.
Class III.
Requires a 700mA constant current driver, not included.
This product can be dimmed if a dimmable driver is used.
Wall box 1817 is required for solid wall installation (excl).
38 lumens.
Forward voltage per product is 2.8V.
| Specification | |
| Finish | Matt White |
| Kelvin | 3000k |
| Width | 55mm |
| Height | 170mm |
| Depth | 44mm |
| Lamp Type | LED |
| Lamp Cap Type | LED |
| Number Of Lights | 1 |
| Wattage | 2W |
| Lamps Included | Yes |
| Lumens | 38.8lm |
| Dimmable | Yes |
| Class | 3 - SELV - No Earth Required |
| IP Rating | IP20 |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318