New
York 1 Light Flush Lantern
£66.00
Ex Tax: £55.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 324-773
The York standard lantern range originates from the typically Old English coach lanterns of long ago and are manufactured completely from die-cast aluminium.
| Specification | |
| Build Material | Die-Cast Aluminium, Glass |
| Finish | Black |
| Guarantee | 5 year anti corrosion guarantees |
| Width | 210mm |
| Height | 280mm |
| Depth | 140mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E27 |
| Number Of Lights | 1 |
| Wattage | 100w |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
| IP Rating | IP23 |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318