Windsor 12 Light Chandelier - Gold Patina
£1,800.00
Ex Tax: £1,500.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 183-972
The Windsor collection designed by Elstead Lighting is inspired from royal symbols within our English heritage. This ?crown? shaped chandelier is hand crafted in our UK factory. The Windsor collection is available in a Graphite finish for traditional settings, and a Gold Patina with crystals adornments for a more luxurious feel.
| Specification | |
| Build Material | Steel |
| Ceiling Cup Diameter | 120mm |
| Finish | Gold Patina |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Rods Or Chain | 3000mm |
| Diameter | 1160mm |
| Height | 716mm |
| Min Height | 1121mm |
| Max Height | 4082mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E14 |
| Number Of Lights | 12 |
| Wattage | 60w |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318