Wexley 5 Light Pendant
£720.00
Ex Tax: £600.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 647-518
Wexley is a distinctive transitional pendant with bold, oval shaped clear glass as the centerpiece of the design. Decorative cast details and crystal accents, combined with rich finish options, make a modern statement with vintage flair.
| Specification | |
| Build Material | Steel |
| Finish | Heritage Brass |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Rods Or Chain | 3048mm |
| Width | 456mm |
| Height | 696mm |
| Depth | 456mm |
| Min Height | 796mm |
| Max Height | 3887mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E14 |
| Number Of Lights | 5 |
| Wattage | 60w |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318