Welland 1 Light Flush Light - Aged Brass
£240.00
Ex Tax: £200.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 643-636
The Welland flush has an ultra flat profile. It is IP54 rated and ideal for low ceiling bathrooms and corridors. Fitted with a high quality integrated LED module, Welland is available in two sizes of differing lumen output. It is constructed in mild steel and available in Polished Chrome, Polished Brass and Aged Brass to suit both traditional and contemporary rooms. For large projects it is possible to order the Welland as an emergency lighting product.
| Specification | |
| Build Material | Mild Steel |
| Ceiling Cup Diameter | 361mm |
| Finish | Aged Brass |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Diameter | 361mm |
| Height | 40mm |
| Lamp Type | LED |
| Lamp Cap Type | LED |
| Number Of Lights | 1 |
| Wattage | 25w |
| Lamps Included | Yes |
| Dimmable | No |
| Class | 3 - No Earth Required |
| IP Rating | IP54 |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318