Warwick 6 Light Chandelier
£660.00
Ex Tax: £550.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 275-875
The medieval styled Warwick range is heavy and hand crafted, designed to replicate the old wrought iron fittings of bygone days. Manufactured and designed exclusively by Elstead,
| Specification | |
| Build Material | Wrought Iron |
| Finish | Graphite Black |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Diameter | 740mm |
| Height | 540mm |
| Min Height | 610mm |
| Max Height | 2520mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E14 |
| Number Of Lights | 6 |
| Wattage | 60w |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318