Walker 2 Light Large Wall Lantern
£330.00
Ex Tax: £275.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 382-826
Walker has roots in the American West with its large scale, strong angular lines and no-nonsense style. The sturdy aluminium and brass construction features a two-tone finish of bold Buckeye Bronze and Heritage Brass. A welded outer form frames an inner clear, bound glass shade.
| Specification | |
| Build Material | Aluminium |
| Finish | Buckeye Bronze |
| Guarantee | 3 year anti corrosion guarantees |
| Width | 236mm |
| Height | 381mm |
| Depth | 261mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E14 |
| Number Of Lights | 2 |
| Wattage | 60w |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
| IP Rating | IP44 |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318