Venetian Rain 2 Light Medium Wall Lantern
£282.00
Ex Tax: £235.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 605-887
A traditional outdoor option, the Venetian Rain collection draws upon the rich legacy of the Renaissance. Ornate decoration and lavish curves reflect the history of fine Italian craftsmanship. Showcased with a Brushed Bronze finish, this design will create depth and drama in any space.
| Specification | |
| Build Material | Metal, Rain Glass |
| Finish | Brushed Bronze |
| Guarantee | 3 year anti corrosion guarantees |
| Width | 184mm |
| Height | 641mm |
| Depth | 267mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E14 |
| Number Of Lights | 2 |
| Wattage | 60w |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
| IP Rating | IP44 |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318