Venetian Rain 2 Light Chain Lantern
£270.00
Ex Tax: £225.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 470-152
A traditional outdoor option, the Venetian Rain collection draws upon the rich legacy of the Renaissance. Ornate decoration and lavish curves reflect the history of fine Italian craftsmanship. Showcased with a Brushed Bronze finish, this design will create depth and drama in any space.
| Specification | |
| Build Material | Metal, Rain Glass |
| Ceiling Cup Diameter | 137mm |
| Finish | Brushed Bronze |
| Guarantee | 3 year anti corrosion guarantees |
| Rods Or Chain | 1829mm |
| Width | 184mm |
| Height | 629mm |
| Depth | 184mm |
| Max Height | 2508mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E14 |
| Number Of Lights | 2 |
| Wattage | 60w |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
| IP Rating | IP23 |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318