Vandalia 1 Light Wall Lantern
£210.00
Ex Tax: £175.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 696-429
On-trend orb styles step outdoors with the Vandalia collection's globe design. Marrying carriage lantern details with a round silhouette, the result is an updated take on a traditional piece.
| Specification | |
| Build Material | Steel |
| Finish | Textured Black |
| Guarantee | 3 year anti corrosion guarantees |
| Width | 229mm |
| Height | 307mm |
| Depth | 250mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E27 |
| Number Of Lights | 1 |
| Wattage | 60w |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
| IP Rating | IP44 |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318