Vandalia 1 Light Small Chain Lantern
£258.00
Ex Tax: £215.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 785-943
On-trend orb styles step outdoors with the Vandalia collection's globe design. Marrying carriage lantern details with a round silhouette, the result is an updated take on a traditional piece.
| Specification | |
| Build Material | Steel |
| Finish | Textured Black |
| Guarantee | 3 year anti corrosion guarantees |
| Rods Or Chain | 1829mm |
| Diameter | 279mm |
| Height | 391mm |
| Min Height | 494mm |
| Max Height | 2315mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E27 |
| Number Of Lights | 1 |
| Wattage | 60w |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
| IP Rating | IP23 |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318