Vancouver Round 90 LED Recessed Downlight in Clear Acrylic
£124.80
Ex Tax: £104.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 732-748
Vancouver bathroom downlight.
Polished chrome finish, clear acrylic.
Uses a 6w integral LED.
IP44 rated, suitable for bathroom zones 2 and 3.
Class III.
Requires a 350mA constant current driver, not included.
This product can be dimmed if a dimmable driver is used.
772 lumens.
Forward voltage per product is 17.00V.
Please refer to our Advanced Guide to LED Lights & Drivers for more information.
| Specification | |
| Finish | Clear Acrylic |
| Kelvin | 3000k |
| Diameter | 90mm |
| Depth | 66mm |
| Lamp Type | LED |
| Lamp Cap Type | LED |
| Number Of Lights | 1 |
| Wattage | 6W |
| Lamps Included | Yes |
| Lumens | 680.9lm |
| Dimmable | Yes |
| Class | 3 - SELV - No Earth Required |
| IP Rating | IP44 |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318