Trimless Square Recessed Downlight in Matt White
£112.80
Ex Tax: £94.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 438-710
Trimless 230v fire-rated downlight.
White finish.
Uses a 50w (max) GU10 lamp (excl).
IP65 rated, suitable for bathroom zones 1, 2 and 3.
Class II.
Black and white faceplate included with product.
Patent No: GB2490956
| Specification | |
| Finish | Matt White |
| Width | 90mm |
| Height | 122.5mm |
| Depth | 90mm |
| Lamp Type | LED |
| Lamp Cap Type | GU10 |
| Number Of Lights | 1 |
| Wattage | 6W |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Class | 2 - Double Insulated, No Earth Required |
| IP Rating | IP65 |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318