Trilogy 1 Light Small Semi-Flush
£255.00
Ex Tax: £212.50
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 305-295
Trilogy comes to life when used with Thomas Edison style LED filament lamps. A nostalgic yet chic design with an Old Bronze finish and clear seedy glass shade, Trilogy brings old world style to modern elegance.
| Specification | |
| Build Material | Metal, Seeded Glass |
| Ceiling Cup Diameter | 127mm |
| Finish | Old Bronze |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Diameter | 305mm |
| Height | 254mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E27 |
| Number Of Lights | 1 |
| Wattage | 100w |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318