Taulbee 6 Light Chandelier
£720.00
Ex Tax: £600.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 984-124
The Lodge inspired style of the Taulbee collection features an elegant, timeless design with Weathered Zinc detailing coupled with Weathered Grey Wood veneer accents.
| Specification | |
| Build Material | Wood Veneer |
| Finish | Weathered Zinc |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Rods Or Chain | 1829mm |
| Diameter | 722mm |
| Height | 654mm |
| Min Height | 741mm |
| Max Height | 2529mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E14 |
| Number Of Lights | 6 |
| Wattage | 60w |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318