Tamar 1 Light Medium Flush Light - Polished Chrome
£120.00
Ex Tax: £100.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 793-726
The Tamar flush fitting is IP44 rated for bathroom use but also suitable for corridors and low ceiling living spaces. The cylindrical opal glass is surrounded by a mild steel frame that is plated in Polished Chrome or Polished Gold finish. The classic details of the thumb screws and finial allow this simple flush fitting to suit both a traditional or contemporary situation. Supplied with a quality GX53 LED lamp which is energy efficient and gives very even light distribution.
| Specification | |
| Build Material | Mild Steel |
| Ceiling Cup Diameter | 290mm |
| Finish | Polished Chrome |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Diameter | 235mm |
| Height | 85mm |
| Lamp Type | Fluorescent |
| Lamp Cap Type | GX53 |
| Number Of Lights | 1 |
| Wattage | 9w |
| Dimmable | No |
| Class | 1 - Requires an Earth |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318