Sweet Olive 6 Light Chandelier
£570.00
Ex Tax: £475.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 304-655
Inspired by the flowing branches and leaves of an olive tree, the Sweet Olive family has leaf accents and candle-like fixtures. The crystal medallion adds a sparkling detail to this elegant range finished in a hand-patinated Gilded Gold.
| Specification | |
| Build Material | Steel |
| Finish | Gilded Gold |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Rods Or Chain | 1829mm |
| Diameter | 762mm |
| Height | 787mm |
| Min Height | 914mm |
| Max Height | 2692mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E14 |
| Number Of Lights | 6 |
| Wattage | 60w |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318