Stephen 3 Light Pendant
£390.00
Ex Tax: £325.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 526-899
This hand-crafted Tiffany style collection illuminates your home with warm shades of amber, bisque and earthy green, arranged in a clean and simple geometric pattern reminiscent of the works of Frank Lloyd Wright. The sturdy base complements the Arts & Crafts style, and is finished in a Vintage Bronze.
| Specification | |
| Build Material | Tiffany Glass, Metal |
| Ceiling Cup Diameter | 159mm |
| Finish | Vintage Bronze |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Rods Or Chain | 1500mm |
| Diameter | 457mm |
| Height | 254mm |
| Min Height | 381mm |
| Max Height | 1820mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E27 |
| Number Of Lights | 3 |
| Wattage | 60w |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318