Sheldon 1 Light Wall Lantern - Aged Brass
£240.00
Ex Tax: £200.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 672-730
The Sheldon is influenced by simple barn lamps of the early 1900?s, with a slight industrial edge. It is hand made in solid brass and lacquered for durability. The finish will naturally age into a rich patina and can be chosen with or without the vintage glass guard cage.
| Specification | |
| Build Material | Solid Brass, Glass |
| Finish | Aged Brass |
| Guarantee | limited lifetime warranty |
| Width | 295mm |
| Height | 240mm |
| Depth | 370mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E27 |
| Number Of Lights | 1 |
| Wattage | 100w |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
| IP Rating | IP44 |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318