Remy 1 Light Pendant Light
£720.00
Ex Tax: £600.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 406-364
The Remy collection is a striking family with clear influence from the French Arts and Crafts scene, in particular featuring a decorative metal circle finished in Parisienne Gold. These heavy hand made iron fittings include a Bronze Organza shade to soften the lighting with the main fitting body painted in a Heritage Bronze finish.
| Specification | |
| Build Material | Iron |
| Finish | Heritage Bronze/Parissiene Gold |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Rods Or Chain | Supplied with 4 x 300mm & 1 x 150mm rods |
| Diameter | 533mm |
| Height | 286mm |
| Min Height | 390mm |
| Max Height | 1740mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E27 |
| Number Of Lights | 1 |
| Wattage | 100w |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318