Reef Small 1 Light Lantern - Hematite
£165.00
Ex Tax: £137.50
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 221-832
Reef?s contemporary nautical shape features a sleek capsule of inside etched glass captured by bold rings of cast aluminium. Available in Hematite or Victorian Bronze finishes.
| Specification | |
| Build Material | Etched Glass, Cast Aluminium |
| Finish | Hematite |
| Guarantee | 3 year anti corrosion guarantees |
| Width | 197mm |
| Height | 273mm |
| Depth | 222mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E27 |
| Number Of Lights | 1 |
| Wattage | 60w |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
| IP Rating | IP44 |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318