Quincy 1 Light Chain Lantern
£270.00
Ex Tax: £225.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 912-018
Quincy?s traditional bell-shaped design in die-cast aluminium construction evokes early Americana. The seedy outer glass and interior etched opal cylinder, acting as a ?faux? candle, adds to its nostalgic feel.
| Specification | |
| Build Material | Die-cast Aluminium, Seeded Glass, Etched Acrylic |
| Ceiling Cup Diameter | 127mm |
| Finish | Oil Rubbed Bronze |
| Guarantee | 3 year anti corrosion guarantees |
| Rods Or Chain | 1000mm |
| Diameter | 235mm |
| Height | 394mm |
| Min Height | 490mm |
| Max Height | 1420mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E27 |
| Number Of Lights | 1 |
| Wattage | 100w |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
| IP Rating | IP23 |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318