Plymouth 15 Light Chandelier
£2,250.00
Ex Tax: £1,875.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 586-391
Classic never goes out of style. Plymouth?s sweeping arms and vintage inspired candle sleeves with curved cast detailing are enhanced by the hand-rubbed Old Bronze finish and light amber organza shade.
| Specification | |
| Build Material | Mild Steel, Organza |
| Finish | Olde Bronze |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Rods Or Chain | 3048mm |
| Diameter | 1130mm |
| Height | 1143mm |
| Min Height | 1243mm |
| Max Height | 2768mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E14 |
| Number Of Lights | 15 |
| Wattage | 40w |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318