Pembroke 1 Light Pendant - Black
£180.00
Ex Tax: £150.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 344-646
A versatile, elegant range made from hand-forged iron, the Pembroke uses the best of our skills to produce these quality fittings. The Pembroke pendant comes with the flush convert system, allowing easy adaptation from chain to semi-flush.
| Specification | |
| Build Material | Hand-forged Iron, Glass |
| Ceiling Cup Diameter | 110mm |
| Finish | Black |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Diameter | 340mm |
| Height | 400mm |
| Min Height | 460mm |
| Max Height | 765mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E27 |
| Number Of Lights | 1 |
| Wattage | 100w |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318