Parkman 2 Light Flush Mount - Polished Nickel
£138.00
Ex Tax: £115.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 854-655
The Parkman collection is a period-inspired group of pendants and flush mounts featuring classic detailing taken to a modern scale. The largest option is an over-sized silhouette sure to make a dramatic statement. Group several pendants together of consistent or varying sizes to create an impactful installation where a chandelier might traditionally be placed.
| Specification | |
| Build Material | Steel, Pearl Glass |
| Ceiling Cup Diameter | 330mm |
| Finish | Polished Nickel |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Diameter | 330mm |
| Height | 171mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E27 |
| Number Of Lights | 2 |
| Wattage | 60w |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318