Mayflower 9 Light Chandelier
£1,200.00
Ex Tax: £1,000.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 594-395
Mayflower offers a bold traditional design in a lustrous Olde Bronze finish with inside etched amber glass. The unique yoke-mount glass holders and decorative cast tension knob detailing add authentic flair.
| Specification | |
| Build Material | Mild Steel, Etched Amber Glass |
| Finish | Olde Bronze |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Rods Or Chain | 3048mm |
| Diameter | 813mm |
| Height | 787mm |
| Min Height | 857mm |
| Max Height | 3905mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E27 |
| Number Of Lights | 9 |
| Wattage | 60w |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318