Mayflower 6 Light Chandelier
£720.00
Ex Tax: £600.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 234-664
Mayflower offers a bold traditional design in a lustrous Olde Bronze finish with inside etched amber glass. The unique yoke-mount glass holders and decorative cast tension knob detailing add authentic flair.
| Specification | |
| Build Material | Mild Steel, Etched Amber Glass |
| Finish | Olde Bronze |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Rods Or Chain | 1525mm |
| Diameter | 660mm |
| Height | 629mm |
| Min Height | 689mm |
| Max Height | 2214mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E27 |
| Number Of Lights | 6 |
| Wattage | 60w |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318