Malibu 2 Light Flush Mount
£198.00
Ex Tax: £165.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 579-330
The Malibu and Perry wall and flush models are suitable for interiors classic to modern. They feature crisp opal-etched glass drum shades supported by a stepped frame. The frame?s shiny Polished Chrome finish accentuates the stepped details.
| Specification | |
| Build Material | Mild Steel, Etched Glass |
| Ceiling Cup Diameter | 335mm |
| Finish | Polished Chrome |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Diameter | 335mm |
| Height | 156mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E27 |
| Number Of Lights | 2 |
| Wattage | 60w |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
| IP Rating | IP44 |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318