Lily 3 Light Chandelier
£405.00
Ex Tax: £337.50
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 757-577
The Lily range is one of Elstead?s exclusively designed and manufactured products. Elegant Lily leaves are hand patinated to a unique deep Metallic Bronze finish and are adorned with smoked cut glass droplets to complement the finish. This fitting is able to be converted into a semi-flush fitting
| Specification | |
| Build Material | Metal, Cut Glass |
| Ceiling Cup Diameter | 109mm |
| Finish | Metallic Bronze |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Diameter | 720mm |
| Height | 550mm |
| Min Height | 635mm |
| Max Height | 975mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E14 |
| Number Of Lights | 3 |
| Wattage | 60w |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318