Leros Trimless LED Marker Light in Matt White
£106.80
Ex Tax: £89.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 586-498
Plastered-in LED wall-light.
Uses a 1w LED.
IP20 rated, suitable for bathroom zone 3.
Class III.
Requires a 350mA constant current driver, not included.
Driver must be installed remotely in a serviceable location
This product can be dimmed if a dimmable driver is used.
42 lumens.
Forward voltage per product is 3.05V.
| Specification | |
| Finish | Matt White |
| Kelvin | 2700k |
| Width | 90mm |
| Height | 90mm |
| Depth | 42mm |
| Lamp Type | LED |
| Lamp Cap Type | LED |
| Number Of Lights | 1 |
| Wattage | 1W |
| Lamps Included | Yes |
| Lumens | 35.6lm |
| Dimmable | Yes |
| Class | 3 - SELV - No Earth Required |
| IP Rating | IP20 |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318