Leo Switched LED Reading Light in Matt Nickel
£300.00
Ex Tax: £250.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 635-256
Matt nickel finish.
Uses a 3w LED.
IP20 rated, suitable for bathroom zone 3.
Class I, earthed.
Includes LED driver
Includes integral switch.
99 lumens.
| Specification | |
| Finish | Matt Nickel |
| Kelvin | 3000k |
| Width | 45mm |
| Height | 120mm |
| Depth | 460mm |
| Lamp Type | LED |
| Lamp Cap Type | LED |
| Number Of Lights | 1 |
| Wattage | 2.9W |
| Lamps Included | Yes |
| Lumens | 99.08lm |
| Dimmable | No |
| Class | 1 - Requires an Earth |
| IP Rating | IP20 |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318