Inglenook 1 Light Outdoor Small Wall Lantern
£198.00
Ex Tax: £165.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 295-651
A classic geometric Arts & Crafts piece with handcrafted art glass in shades of sapphire blue, warm honey amber and cream. Arts and Crafts is an enduring style that honours the tradition of fine craftsmanship and attention to detail.
| Specification | |
| Build Material | Tiffany Glass, Metal |
| Finish | Valiant Bronze |
| Guarantee | 3 year anti corrosion guarantees |
| Width | 178mm |
| Height | 287mm |
| Depth | 226mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E27 |
| Number Of Lights | 1 |
| Wattage | 60w |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
| IP Rating | IP44 |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318