Fragment 1 Light Large Pendant - Gold
£285.00
Ex Tax: £237.50
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 755-517
The Fragment family brings a touch of the old to modern style. Designer Paul Gruer was influenced by the French Market in New Orleans, collecting unique treasures and combining them with simple drum shades. Each product is hand-painted with gold or silver leaf and glazed to showcase its artistic flair.
| Specification | |
| Build Material | Mild Steel, Acrylic |
| Finish | Aged Gold |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Rods Or Chain | Supplied with 2 x 305mm & 2 x 152mm rods. |
| Diameter | 381mm |
| Height | 339mm |
| Min Height | 399mm |
| Max Height | 1313mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E27 |
| Number Of Lights | 1 |
| Wattage | 100w |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318