Dunbar 100 LED Exterior Wall Light in Textured Black
£192.00
Ex Tax: £160.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 240-558
LED wall-light
Black finish.
Uses a 3w LED lamp (inc).
IP65 rated.
Class I.
LED driver included.
53 lumens.
All of our exterior products are covered by a 3 year guarantee; however this does not apply to any that are installed within 5 miles of the coast or in a high salt environment. For these environments, browse our Coastal Collection here.
| Specification | |
| Finish | Textured Black |
| Kelvin | 3000k |
| Width | 80mm |
| Height | 100mm |
| Depth | 100mm |
| Lamp Type | LED |
| Lamp Cap Type | LED |
| Number Of Lights | 1 |
| Wattage | 3.7W |
| Lamps Included | Yes |
| Lumens | 64lm |
| Dimmable | No |
| Class | 1 - Requires an Earth |
| IP Rating | IP65 |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318