Drawing Room 4 Light Chandelier
£360.00
Ex Tax: £300.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 134-068
An iron collection with traditional Edwardian style. The overlapping arch and fluted detailing is found both in the pressed glass bowls and the die-cast aluminium fitters. The fretwork elements draw on traditional British architectural themes.
| Specification | |
| Build Material | Steel, Pressed Glass |
| Finish | Walnut |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Rods Or Chain | 1525mm |
| Diameter | 457mm |
| Height | 545mm |
| Min Height | 625mm |
| Max Height | 2150mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E27 |
| Number Of Lights | 4 |
| Wattage | 100w |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318