DeWitt 9 Light Chandelier
£900.00
Ex Tax: £750.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 736-261
The French Provincial-influenced DeWitt lighting collection by Feiss has a traditional and elegantly simple silhouette which has been completely updated using the dramatic contrast of a gilded Sunrise Silver finish. Using an innovative technique, clear teardrop crystals are painted on one side with the matching finish so colour shines through to harmonise perfectly with the rest of the fixture.
| Specification | |
| Build Material | Steel |
| Finish | Sunrise Silver |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Rods Or Chain | 2134mm |
| Diameter | 775mm |
| Height | 851mm |
| Min Height | 1029mm |
| Max Height | 3054mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E14 |
| Number Of Lights | 9 |
| Wattage | 60w |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318