Crown 6 Light Chandelier
£300.00
Ex Tax: £250.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 173-607
The new Crown range designed by Elstead Lighting is inspired by royal regalia and imagery from the UK royal heritage. Key features of the metal-work include unique hexagonal tubing and detailed fretwork bands, finished with a grey hand painted finish that includes a subtle water droplet effect. The range also benefits from compact heights, ideal for properties with lower ceilings.
| Specification | |
| Build Material | Steel |
| Finish | Iron Gate |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Rods Or Chain | 1525mm |
| Diameter | 721mm |
| Height | 457mm |
| Min Height | 559mm |
| Max Height | 2083mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E14 |
| Number Of Lights | 6 |
| Wattage | 60w |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318