Cromwell 6 Light Chandelier
£600.00
Ex Tax: £500.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 340-982
A truly medieval style range hand-made in heavy iron. Each piece is individually hand painted in a unique Old Bronze finish and the collection has been designed and manufactured exclusively by Elstead.
| Specification | |
| Build Material | Wrought Iron |
| Ceiling Cup Diameter | 100mm |
| Finish | Old Bronze |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Diameter | 810mm |
| Height | 590mm |
| Min Height | 770mm |
| Max Height | 2810mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E14 |
| Number Of Lights | 6 |
| Wattage | 60w |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318